Bethlehem Alemu urodziła się i wychowała w ubogiej wsi z Etiopii. Teraz produkuje Buty soleRebels z organicznej bawełny i zużytych opon a jej firma jest obecna w ponad 55 krajach na świecie.
Bethlehem Alemu urodziła się i wychowała w Addis Abeba, stolicy Etiopii. Po wyprowadzce do niewielkiej wioski, oddalonej 30 km od stolicy wymyśliła swój pierwszy biznes: ekologiczne buty ze zużytych opon i organicznej bawełny.
Jej bliscy powtarzali: „Jesteś szalona! Jesteś kobietą…. jesteś Afrykanką! Nie masz szans, żeby to zrobić”.
Wszystko zaczęło się w 2004 roku, kiedy Bethlehem Alemu, w garażu należącym do babci postanowiła robić buty, choć nie miała o tym bladego pojęcia.
Chciała pokazać innym, że nawet w biednej wiosce w Etiopii można robić biznes. Jej marzeniem było również dać pracę innym. Chciała dbać o środowisko, dlatego wykorzystała w produkcji zużyte opony, których jest tam pełno.
Buty soleRebels ze zużytych opon

Bethlehem Alemu – właścicielka firmy
Sandały z opon z recyklingu nosili etiopscy buntownicy walczący w 1935 roku przeciw włoskim kolonizatorom. To właśnie te sandały zainspirowały Bethlehem Alemu.
Początki były trudne. W rozkręceniu biznesu pomagał jej mąż, 16-letni brat oraz pięciu lokalnych rzemieślników.
Po sześciu miesiącach w końcu się udało i pierwsze modele soleRebels zostały wystawione na Amazonie. Pierwsze zamówienie na 75 sztuk przyszło ze Stanów Zjednoczonych. Wtedy nabrała pewności siebie, że sukces jest możliwy.
Obecnie buty z Etiopii kupują klienci na całym świecie, od Australii, przez Japonię, Singapur, Grecję Hiszpanię, po USA. Na ich punkcie zwariowała Dolina Krzemowa.
W 2016 roku etiopska firma sprzedało 125 tys. par butów. Przychody około sięgnęły 10 mln dol.
Mając w kieszeni 10 tys. dol. i zaledwie pięciu pracowników zbudowała firmę o globalnym zasięgu, która dziś zatrudnia 1200 osób i cały czas się rozwija.
A Ty jaki masz powód aby nie spróbować realizacji swoich pomysłów?
4 Komentarze
Wydawałby się za każdym razem, że ludzie wymyślili już wszystko. A tu jednak nie! Nadal wymyślamy ciekawe produkty i usługi, nadal tworzymy. Świat ma nieograniczone zasoby i możliwości dla Nas ludzi. Niegdy ale to nigdy nie zabraknie w nim nowych pomysłów i pieniędzy, które można uczciwie zarobić.
Świetny artykuł. Fajna inspiracja. Ja sądzę, że My … Polacy mamy ogromnu potencjał w zakresie tworzenia ciekawych rzeczy tylko wielu z Nas ma w głowach nadal źle poukłądane odnośnie samych pieniędzy. Wmawiano Nam przez dziesiątki lat, że pieniądze są czymś złym. A one nie są ani złe, ani dobre. Dopiero to co z nimi zrobisz może mieć wymiar dobra lub zła.
Pomysł super. Kto by pomyślał. W Polsce też mamy sporo różnych odpadków
Whoever wrote this, you know how to make a good arelict.